Pillerin Uzun Ömürlü Olması İçin

Pil Merkezi tarafından yazıldı.. Yayınlanma Pratik Bilgiler

PİLLERİNİZİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR


- Tüm bataryalar (+) ve (-) kutuplara sahiptirler. Bu kutupları asla herhangi bir metalik objeye temas ettirmeyin. Bu kutup başlarını, madeni paralara, ceketinizin düğmelerine ya da kağıt klipsleri gibi maddelerden de uzak tutun.

- Batarya kutuplarını ve kontak bölgelerini daima temiz tutun. Temizlik için, kurşun kalem silgisi, gibi maddeleri kullanabilirsiniz. Asla sıvı ya da kimyasal madde içeren herhangi bir şey kullanmayın.

- Bataryalarınızı, uzun süre kullanmadığınız veya kullanmayacağınız cihazlarınızdan çıkartın ve dışarıda tutun. Özellikle sıradan piller bu uzun süreler içinde sızma yaparak cihazınıza zarar verirler.

- Cihazınızı evde fişe takarak kullandığınızda, içerisinde yer alan tüm pilleri dışarı çıkartın ve fişten çekene kadar da takmayın.

- Bataryalarınızı güneşte ya da ateş yanan bir yerde saklamayın. Genellikle oda sıcaklığında muhafaza etmeye özen gösterin.

- Bataryalarınızı kullanmak için cihazınıza yerleştirmeden önce, +, - kutupların doğru taraşara temas ettiğinden emin olun. Bazı cihazlar 3’ten fazla batarya kullanımı gerektirirler ve böylesi bir durumda kutup başlarının yanlış takılması içten bile değildir.

- Aşırı sıcaklıklar, bataryanızın performansı nı düşürüler. Bataryalarınızı şarj ederken aşırı sıcak veya aşırı soğuk olan mekanlardan uzak tutun. Şarj ettiğiniz bataryalarınızı kullanmadan önce ceket cebinizde veya benzer bir sıcaklıkta olan bir yerde kısa süreli olarak tutun.

- Asla özel batarya, alkaline batarya ve tekrar şarj edilebilen bataryalarınızı çöpe atmayın. Çevre sağlığı açısından tehlikelidirler. Gerçek şu ki; bu piller zehirli atıklar içerirler ve birçok ülkede bu tür piller diğer atıklardan farklı şekillerde toplanmaktadırlar. Bu sayede çevreye verilen zararın en aza indirgenmesi sağlanır.

- Eski ve yeni bataryalarınızı bir arada kullanmamaya özen gösterin. Eğer bu tür bir harekette bulunursanız ve eski pillerinizden biri sızıntıya yol açarsa, cihazınız zarar görür ve bu daha büyük sorunlara yol açabilir.

Bataryalarınızın bellek etkisini önleyin

Piliniz “bellek etkisi”nde mi kalıyor? Bir bilgisayar tarafından kontrol edilen hızlı şarj cihazı ile Ni-Cd ve Ni-MH pilleri orijinal haline geri döndürebilirsiniz. Bu tip bir şarj cihazı, ana fonksiyonu olan şarj etme dışında pili tamamen boşaltabilme özelliğine de sahip. Bu işlem birkaç kez tekrarlandığında, pil ömrü eski ve uzun haline geri döner.

Zayıf pilleri deşarj etmeden yenileyin

Ömrü azalmış, zayıf pilleri hızlı şarj cihazı olmadan da güçlendirebilirsiniz. Pili kullandığınız cihaza takın ve cihazın fişini takıp çalıştırın. Eğer bir dijital kamera kullanıyorsanız, belirli bir süre sonra kapanmayacak şekilde ayarlayın ve pil bitene kadar cihazı açık bırakın. Bundan sonra tam olarak şarj olana kadar şarj cihazına takın. Bu işlemi 2-3 kez tekrarladığınızda pilinizin eski ömrünü kazandığını göreceksiniz.

Düşük ısılarda Ni-Cd piller daha uzun ömre sahip

Ni-MH piller 0°C'nin altında toplam enerjisinin yüzde 50-70'i arasını sağlayabilir. Düşük ısı enerji dönüşümünü yapan kimyasal reaksiyonların yavaşlamasına sebep olur. HaŞf bir güç gerekiyor olsa bile, pil çok kolay zayışar. Diğer yandan, Ni-Cd piller bu durumdan etkileyerek tam verimle çalışabilirler. Aynı boyutta oldukları için ihtiyaca göre kullandığınız pili değiştirebilirsiniz.

Ni-MH pilleri Ni-Cd şarj cihazıyla doldurmayın

Ni-Cd pilleri şarj eden cihazların, Ni-MH pilleri şarj etmek için kullanılmaması önerilir. Eğer şarj edilirse, pil kendi limitlerinin üzerinde şarj edileceği için aşırı ısınacaktır. Benzer iki tip pil olmalarına karşın, şarj olabilmek için farklı voltaj değerlerinde güce ihtiyaç duyarlar. Bunun çözümü, üzerinde şarj edilen pil tipini seçmenizi sağlama olanağı sunan şarj cihazlarıdır.

Çeşitli pillere uygun modern şarj teknikleri

Nikel tabanlı piller kullanıldıkça şarj ömürleri hızla düşebiliyor. Öyle ki; yaklaşık her 5 seferde pilin tamamen boşalmış olması gerekiyor. Bu gerçekleşmediğinde veya uyumsuz bir şarj cihazı kullanıldığı nda 700-1000 kez şarj edilebilecek bir Nikel pil sadece 30-50 kez şarj olduktan sonra ömrünü tamamlıyor.

Pil üreticileri de bu durumun farkındalar ve Ansmann, GP ve Varta gibi üreticilir bu durumu önlemek için özel olarak optimize edilmiş şarj cihazlarını piyasaya çıkardılar.